رشته باستان‌شناسی آزمایشگاهی در انگلستان


about 2 سال ago


باستان‌شناسی آزمایشگاهی ( در این رشته دانشگاهی دانشجویان در رابطه با اقدامات تحقیقی، اجرا و نظارت و بررسی صحنه حادثه، جمع‌آوری شواهد فیزیکی و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی شواهد و دفاع از شهادت خواهند آموخت.) از منظر حقوق دریافتی پایه در مشاغل حرفه‌ای در میان سه رشته انتهای جدول قرار دارد، اما چهل و سه درصد از فارغ‌التحصیلان این رشته تحت هیچ شرایطی این سطح از اشتغال را تجربه نخواهند کرد. برخی از آن‌ها به دنبال پیشرفت‌های شغلی نبوده، و برخی دیگر به‌خوبی به این امر آگاهی دارند که دستمزد باستان‌شناسان بالا نیست.

مدرک باستان‌شناسی بازنشستگان و دانشجویان جوان‌تر را به خود جذب می‌کند. با این حال این رشته در میان چند رشته محدودی قرار دارد که از آخرین نظرسنجی انجام‌شده کاهش سطح دستمزد را تجربه کرده‌است. تنها چهارصد و پنجاه و پنج دانشجو در سال ۲۰۱۵ تحصیل خود را در این رشته آغاز کرده‌اند، که این رقم تنها کمی بیشتر از سال گذشته است. با این وجود هنوز هم تعداد متقاضیان این رشته به نرخ پیش از اعمال هزینه نه هزار پوندی خود نرسیده‌است. اما تعداد دو هزار و دویست متقاضی در سال ۲۰۱۵ کمی بهتر از این تعداد در سال ۲۰۱۴ بوده‌است.

شش دانشگاه برتر در این جدول همان شش دانشگاه برتر سال‌های گذشته‌اند، با این تفاوت که دانشگاه دورهام Durham با تفاوت تنها کسری از یک امتیاز فاصله خود را با دانشگاه کمبریج Cambridge کم کرده‌است. دانشگاه کمبریج دارای بالاترین الزامات و امتیازهای ورودی است، درحالی‌که دانشگاه داندی Dundee توانسته است بهترین نتایج را در سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا ۲۰۱۴ به دست آورد. دانشگاه د مونتفورت De Montfort در جایگاه بیست و یکمی جدول تنها دانشگاهی است که شاهد اشتغال به کار فارغ‌التحصیلان و ادامه تحصیل بیش از هشتاد و پنج درصد از دانشجویان خود بوده‌است. نام دانشگاه‌های منچستر Manchester و کاونتری Coventry با بالاترین میزان رضایت از کیفیت تدریس گره خورده، درحالی‌که دانشگاه دربی Derby در جایگاه سی و دومی جدول به بهترین نتایج در سایر بخش‌های ارزیابی ملی دانشجویان دست یافته‌است.

هیچگونه الزامات و امتیازات خاصی برای ورود به این رشته وجود ندارد، اما رشته‌های علوم پایه، تاریخ و جغرافیا مرتبط در نظر گرفته می‌شوند. تعداد فزاینده دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته باستان‌شناسی آزمایشگاهی موجب گستردگی نمرات ورودی متقاضیان این رشته شده‌است، این گستردگی شامل امتیازات کمتر از دویست و پنجاه تا پانصد و پنجاه می‌شود. در جدول اتحادیه دانشگاه‌های این رشته در سال ۲۰۱۵ تنها هشت دانشگاه در میان پنجاه و شش دانشگاه موفق به کسب بیش از چهارصد امتیاز شده‌اند. بیش از یک‌چهارم از تمام باستان‌شناسان آزمایشگاهی در مقطع تحصیلات تکمیلی، به‌صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت، به ادامه تحصیل پرداخته و تقریباً یک‌سوم از آنان در مشاغل غیرحرفه‌ای مشغول به کار شده‌اند.

 

 دیدگاه خود را ثبت کنید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود

ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود