رشته علوم زیستی در انگلستان


6 ماه پیش


علوم زیستی با افزایش ثبت‌نام در سال ۲۰۱۶ مجدداً عنوان محبوب‌ترین انتخاب افراد علاقمند به کسب مدرک علمی علوم کلاسیک را از آن خود کرد.

ظرفیت این رشته در سال ۲۰۱۵ ده درصد افزایش یافته، به این معنی که ظرفیت ورودی برای اولین بار به هفت هزار نفر که تقریباً هزار نفر بیشتر از سال ۲۰۱۳ بوده رسیده‌است. تقاضا نیز به همان نسبت افزایش یافته، و اکنون به‌ازای هر ظرفیت بیش از پنج تقاضا ثبت شده‌است. تقاضا برای دوره‌های تخصصی‌تر این علم، در رشته‌های گیاه‌شناسی، جانورشناسی، ژنتیک و میکروب‌شناسی، افزایش یافته‌است اما این افزایش با افزایش تقاضا در دوره‌های زیست‌شناسی عمومی همخوانی ندارد.

فارغ‌التحصیلان این رشته به ادامه تحصیل کمتر اشتیاق نشان می‌دهند، به‌طوری‌که سه سال پس از فارغ‌التحصیلی، از هر سه زیست‌شناس یکی آرزو می‌کند که ای کاش رشته دیگری را انتخاب می‌کرد. این نرخ در میان رشته‌های هنر و علوم پایه بالاترین میزان را به خود اختصاص داده‌است.

دانشگاه‌های کمبریج Cambridge و آکسفورد Oxford به‌ترتیب دوازده سال پیاپی صدر جدول را به تصاحب خود در آورده‌اند. اما در بقیه جدول جابه‌جایی‌های زیادی به چشم می‌خورد، به‌ویژه دانشگاه ادینبورو Edinburgh که بعد از ارتقا سیزده پله‌ای خود در سال گذشته، با همین تعداد پله سقوط در نسخه جدید رو‌به‌رو شده‌است. کینگز کالج لندن King’s College London بیشترین تعداد پله صعود را در جدول داشته و موفق شده‌است با هفده پله صعود به رتبه نهم جدول برسد. دوره‌های علوم طبیعی دانشگاه کمبریج Cambridge با ششصد و سی و شش امتیاز، دارای بالاترین نمرات ورودی در مقایسه با سایر رشته‌های این حوزه است. برای قبولی در رشته میکروبیولوژی با بیش از شش تقاضا برای هر ظرفیت سخت‌ترین رقابت‌ها در سطح ملی شکل گرفته و الزامات ورود به این رشته در دانشگاه‌های مهم در سراسر منطقه قدری سخت است. به‌طوری‌که بسیاری از دانشگاه‌ها دو مدرک قبولی علوم پایه در A-Level یا معادل آن در هر یک از زیرشاخه‌های علوم پایه معمولاً زیست‌شناسی و شیمی را شرط ورود به مقطع کارشناسی این رشته اعلام کرده‌اند.

دانشجویان دانشگاه لینکلنLincoln  راضی‌ترین دانشجویان این رشته هستند، که به دلیل تصمیم مسئولین دانشگاه مبنی بر عدم ورود به سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا ۲۰۱۴ در میان پنجاه رتبه برتر جدول جای ندارند. رضایت از تجارب دانشجویی در این دانشگاه بیش از نود و پنج درصد بوده، درحالی‌که امتیازات حاصل از بازخورد و حمایت‌های دانشگاهی، بیست و چهار درصد بیشتر از امپریال کالج Imperial College در رتبه چهارم بوده‌است. نرخ اشتغال به کار فارغ‌التحصیلان و میزان حقوق دریافتی آنان بسیار کم بوده و به همین منظور علوم زیستی از این منظر در میان چهل رشته برتر جای ندارد. نرخ ادامه تحصیل دانشجویان این رشته به‌صورت تمام یا نیمه وقت اندکی بیش از یک‌سوم، و نرخ بیکاری آنان دوازده درصد بالاتر از میانگین تمام رشته‌ها است.دیدگاه خود را ثبت کنید

کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود

ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود